GALLERY: Honouring Boston’s top sporting talent

0
Have your say

The talented Wright family scooped three awards in a ceremony honouring Boston’s top sporting talent.

The Boston Sports Awards saw 11 titles handed out at the Assembly Rooms, with Hermione Wright bagging both the Junior Sportswoman of the Year and Overall Achiever prize.

Boston Standard sports awards presentation evening.

Boston Standard sports awards presentation evening.

Hermione has excelled in a host of sports including hockey and football and also competes in athletics for Nene Valley Harriers, breaking her personal bests in the long jump and high jump and her own school high jump record in the last year.

Her brother William – himself an all-round sportsman – also enjoyed success on the night, being crowned Junior Sportsman of the Year.

Hermione could not attend the night herself due to an exam and hockey match, but her proud dad collected the prizes on her behalf.

He said: “She’s worked very hard and she’s chuffed to bits.”

On being the father of two young sporting stars, he said: “They love their sports. I am very, very proud of both of them.”

The night was hosted by BBC Radio Lincolnshire breakfast show host Scott Dalton with many of the awards handed out by Boston United boss Dennis Greene.

Standard editor Stephen Stray said: “We’re delighted to be able to honour Boston’s finest sporting talent.

“These people represent our borough every week and give us all something to be proud of.

“It’s only right that we pause and recognise the fantastic achievements they make and these awards are a great opportunity to do just that.

“I’d like to congratulate everyone nominated for the awards.”

Nominees were put forward by Boston Standard readers. Readers then cast their votes for the winners in each category, with the Overall Achiever being chosen by headline sponsor the Waterfront.

The winners were:

Junior sportsman of the year Sponsored by Dewhurst Trophies: William Wright

Runner-up: Matthew Bray

Junior sportswoman of the year: Hermione Wright

Runner-up: Elicia Clarke

Junior Team of the Year: Boston Rugby Club under 16s

Runner-up: Wyberton Wildcats under 16s

Footballer of the year sponsored by Sills & Betteridge: Lori Borbely

Runner-up: Callum Bastock

Coach of the year: Greville Bray

Runner-up: Dave ‘Crock’ Goddard

Services to sport Sponsored by Pescod Square: John Blackwell

Runner-up: Nick Hiom

Team of the year sponsored by The Assembly Rooms: Boston United/Boston Cricket Club

Sportswoman of the year: Nikki Elding

Runner-up: Charlene Middlebrook

Sportsman of the year Sponsored by Moore Thompson: Brian Hill

Runner-up: Dave Coupland

Sports personality of the year Sponsored by Chestnut Homes: Josh Goodfellow

Runner-up James Bray

Overall Achiever, chosen by headline sponsor Waterfront: Hermione Wright