BSC 1 claim a derby day victory

Sport
Sport

BSC 1 beat BSC 3 6-2 in the Boston Snooker League’s Drury’s Estate Agents Super League.

Bren Bowman beat Neil Hutson, Graham Cripsey drew with Nigel Robinson, Sean Swinburn and Chris Ellis drew and Craig Fitter beat Andy Swan.

BSC 20 beat BSC 13 8-0. Adey Young, Joe Welch, Tom Hill and Darren Christian all beat Adam Cartwright, Tom Crozier, Shane Gray and Adam Brackenbury respectively.

BSC 2 beat BSC 4 5-3. Grant Marshall beat Craig Lee, Gary Charlton and Paul Oyitch drew, Pete Manning Beat Stuart Whitaker and Lee Ford beat Danny Horgan.

Cons 1 and BSC 10 drew 4-4. Nick Hanson beat Charlie Rolfe, Des Forbes levelled it beating Mario Richards, Paul Tether drew with Rick Ladds, as did Paul Revell and Carl Baily.

Breaks: N. Robinson 57, C. Fitter 55, D. Christian 50, P. Manning 48, 38, G. Cripsey 46, G. Marshall 41, B. Bowman 32, C .Baily 30.

In the Ocean Chinese Takeaway Premier League, BSC 11 and BSC 5 drew. Matt Bradbury and Sam Hill drew, Luke Arons beat Sam Dawson, Daley Richardson beat John Sharp and Simon Rankin and Pete Grooby drew.

BSC 8 and Kirton 9 also drew 4-4. Shaun Dunmore beat Rob Johnson, Mark Ferguson beat Ian Dallywaters, Adam Norton beat Chrissy Allwood and Carl Manning beat Gary Dunmore.

BSC 19 beat BSC 19 6-2. Robin Alexander drew with David Cutting, Nick Harwood beat Brett Skinner, John Neary drew with Paul Spencer and Luke Christian beat Stan Matthews.

Breaks: S. Dunmore 27, 25, C. Manning 24, D. Cutting 22, 20, M. Ferguson22, M. Bradbury 21.

Cons 6 beat Shodfriars 3 6-2 in the Cotts Builders and Contractors Division One.

Ben Wrigglesworth beat John Vines, Richard Crunkhorn beat Matt Povey, C. Spencer beat Colin Woodcock and Matt Turner beat Jim Ely.

Kirton 5 beat BSC 15 5-3. Jamie Brinkley and Dave Cartwright drew, Steve Sharp beat Jason Cuppleditch, Julian Furnell drew with Ian Russell and Andy Bush and Stu Holland also drew.

Kirton 1 beat Cons 5 7-1. Adam Gurton beat Nathan Yardley, Kev Lymer beat Alan Haycock, Ian Parnell drew with Bill Spooner and Wayne Burton beat Derek Wood.

Breaks: S. Holland 20.

In the Sam Dawson Building Services Division Two, Graves Park beat BSC 9 6-2.

Martin Hodgson beat Gave Hallgarth, J. Hodgson drew with Callum Simmons, Ged Hall and N. Cock also drew and J. Clarke beat Dan Thompson.

BSC 6 beat BSC 7 6-2. Mike Deal and Kev Hirst drew, Gordon Russell beat Jason Pocklington, Paul Creasey and Chris Hirst drew, Alan Traynor beat Craig Churchman.

Cons 3 beat BSC 17, 8-0. Rob Carter, Scott Gray, Daniel Johnson and Graham Johnson defeated Paul Leary, Connor Charlton, Jim Hartley and Jimmy Birtwhistle respectively.

Breaks: J. Clarke 21, D. Thompson 10.