All the action from the snooker league

Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan
Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan

BSC 1 remain top of the Snooker Farm Super League after beating BSC 2 comprehensively.

Bren Bowman beat Lee Ford and Wayne Dent then beat Dan Burt before Gary Charlton pulled a point back for the 2, taking the first against Sean Swinburn with a 25-point clearance to win by a point.

Sean took the second with a break of 66.

Craig Fitter then beat Grant Marshall to complete the win.

Shodfriars 20 stayed on the heels of BSC 1 with a 7-1 win of their own in the Boston Snooker League.

Carl Rowe beat Dan Horgan, Nathan Barton and Daley Richardson drew, Daley taking the first frame on the black ball. Tom Hill beat Jason Burridge and Darren Christian beat Craig Lee convincingly.

BSC 3 beat BSC 13 5-3 in a well-contested battle.

Neil Hutson and Adam Cartwright drew, the second frame going to Adam on the black ball.

Chris Ellis and Patrick Thornton also drew, a nice 62 break for Patrick in the second frame, Nigel Robinson then beat Mario Richards to put the 3 in front. Andy Swan then drew with Adam Brackenbury, Andy knocking in a tidy 47 break in the first.

Breaks: S. Swinburn 66, D. Christian 63, P. Thornton 62, A. Swan 47, N. Barton 37, 30, T. Hill 35,32.

In the Boston Snooker Centre Premier League, Cons 1 and Cons 2 could not be separated, drawing 4-4 to leave them on the same points at the top of the league.

Des Forbes beat K.Carrington, Gary Middleton and Bob Clark drew, as did Paul Goodacre and Dale Sawer.

The match levelled when Paul Tetther lost to Dave Whyler.

BSC 8 recorded a great 6-2 win over Shodfriars 3.

Steve Greensmith beat Jim Ely, while Shaun Dunmore and John Vines drew in two very close frames.

Adam Norton then beat Richard Crunkhorn before Gary Dunmore and Colin Woodcock drew, the second frame to Colin on the black ball.

Breaks: D. Forbes 22.

The Cotts Builders & Contractors Division One saw BSC 16 and BSC 7 draw 4-4.

All the matches - Dave Cutting versus Kev Hirst, Roy Skinner versus Paul Leary, Brett Skinner versus Jim Hartley and Paul Spencer versus Chris Hirst - finished with draws.

Cons 4 beat Cons 3 6-2.

S. Richardson beat Scott Gray, J. Clarke then beat Rob Carter before Lee Clayton and Daniel Johnson drew as did Dave Nundy and Graham Johnson.

BSC 10 beat Cons 5 6-2, Rick Ladds beat Alan Haycock, the first on the black ball.

Perry Pagden beat Nathan Yardley with 28 and 24 break in the first frame before Nick Hanson drew with Bill Spooner, followed by a draw between Carl Baily and Derek Wood.

Breaks: P. Pagden 28, 24, D. Cutting 27.

In the Hundleby Equestrian Centre Division Two, BSC 6 moved up to second in the league beating Graves Park 6-2. Alison Royal had a walkover, Gordon Russell beat J. Hodgson and Neil Jacklin and Mike Deal both drew against G. Hall and M. Hodgson respectively.

Kirton Leisure extended their lead at the top of the league with an empathic 7-1 win over West End Bowls.

S. Fletcher drew with R. Mason before Kev Lymer, W. Burton and Ian Parnell all won against D. Green, C. Mason and M. Woods respectively.

Breaks: R. Mason 23.