BADAC athletes finish Northern League season on a high

SAMSUNG
SAMSUNG

BOSTON and District AC members produced a terrific team performance at the final North of England Track and Field League match of the 2011 campaign... claiming their highest finishing position of the season.

There were many outstanding results as the Gold Tops demonstrated superb team work and stormed to second place in the match - to secure third place in the end of series league standings.

At the end of the programme of 38 events, BADAC finished behind City of Sheffield AC and ahead of Doncaster, Grantham, Chesterfield and District and Wombwell Sporting Club at Barnsley.

BADAC recorded eight individual event victories including a magnificent women’s 4x400m relay win.

A combination of Maria Hollingsworth, Emma Penniston, Alice Flint and Isabelle Whitehead put on a fighting display at the end of a full day of competition to finish five seconds ahead of runners-up Doncaster and record 4 mins 35.1 secs.

The highest points were accrued in the women’s 400m hurdles, with Alice Flint appearing to cruise around the one-lap challenge to win in 68.9 secs.

Isabelle Whitehead followed Alice over the line to win the B event in 72.0 secs and contribute a maximum 16 points to the Boston total.

Representatives in five events added 14 points to the Gold Tops score.

In the 3,000m steeplechase, Chris Cope claimed second place (11 mins 45 secs) and Owen Msimango finished first in the B event (13 mins 13 secs).

In the men’s hammer event, Wayne Clarke finishing just 1.13m short of victory with 47.68m and Stuart Smith achieved 32.80m for first place in the B contest.

Chris Cope contributed further second-place points in the 400m hurdles (60.8 secs) and Jose Ferreira finished in a personal best 65.7 secs for a good victory in the B event.

Two women’s events also yielded 14 points.

Running in her first 100m hurdles race, Maria Hollingsworth finished strongly in second place (14.8 secs), a time well inside the English Schools AA Championships entry standard for the senior girls’ age group, despite the fact she still has another year in the intermediate age group.

Despite her young age, Maria’s debut time rockets her to a remarkable 56th place on the UK overall women’s 100m hurdles rankings.

She also appears in second position on the East Midlands women’s 100m hurdles rankings.

Isabelle Whitehead recorded 19.2 secs to win the B 100m hurdles.

It was captain Isabelle who spearheaded the challenge in the triple jump, clearing 9.67m for second place, with Alice Flint comfortably achieving victory in the B contest (9.47m).

Two events realised a total of 13 points.

Mark Bridges secured a good win in a closely contested A competition, clearing 6.25m, and Oliver Smith provided good support, claiming third place in the B event (5.48m).

In the women’s 1,500m, Isabelle Whitehead finished first in the A race (5 mins 44 secs) with Emma Penniston clocking the same time to secure first place points in the B event.

BADAC representatives in both the men’s 1,500m and 5,000m events contributed 12 points.

Aidan McClure recorded 4 mins 47 secs, crossing the finish line second in the 1,500m A event.

Dennis Rainbow claimed second place points in the B race (5 mins 10.4 secs).

In the 5,000m, Jose Ferriera recorded 17 mins 37 secs for fourth in the A race, crossing the finish line in 18 mins 34.5 secs, Dennis Rainbow won the B race.

Naomi Cope ran a determined women’s 3,000m to secure a maximum nine points for the Gold Tops.

Chris Cope was second in the 110m hurdles A race in 19.8 secs, with Stuart Smith recording 21.0 secs in third position in the B race.

The men’s shot saw Wayne Clarke third in the A event (10.79m) and Stuart Smith, in the B, was second (10.30m).

Determined runs by Isabelle Whitehead (2 mins 58.6 secs) and Naomi Cope (3mins 39.6 secs) in the 800m added further points.

There were a number of other excellent contributions to the cause on a day when the Gold Tops were never out of the top two team positions.

Rebekah Locking was second string to Maria Hollingsworth (fourth in 13.3 secs) in the 100m, finishing third in the B race in 14.3 secs and, in the shot, she putt 7.13m to give her B third place with Maria recording a personal best 7.81m (fourth in the A).

Rebekah added value in discus with a fifth place and a throw (17.23m).

Emma Penniston produced a sterling performance, finishing fourth in the A 400m (73.2 secs), sixth in the javelin and fourth in the B long jump.

In the men’s sprints, Oliver Smith was third in the 100m in 11.8 secs, and fourth in the 200m in 23.8 secs.

Mark Bridges finished in fifth position in both B races, recording 12.4 secs and 25.2 secs.

Dominik Czyz “came fifth in the A 400m and Anthony Sandall was fourth in the B.

Jose Ferriera was second in the B 800m (2 mins 24.3 secs).

After claiming fourth in the A 800m, clocking 2 mins 15. 6 secs, Aidan McClure cleared 1.70m for fourth position in the high jump, supported by Stuart Smith (1.55m) who was third in the B event.

A 2.10m clearance in the pole vault by Dominik Czyz earned third position made a valuable contribution, and a triple jump leap of 11.42m by Mark Bridges earned fourth place.

He was supported by Stuart Smith (10.33m_ who was third in the B contest.

Stuart’s discus throw of 35.55m earned him second place, with Wayne Clarke throwing 25.91m to claim fourth place in the B event.

In the javelin, Anthony Sandall threw beyond expectations, recording 30.52m to claim fifth position.

The men’s 4x100m relay quartet of Oliver Smith, Stuart Smith , Mark Bridges and Dominik Czyz came home fourth in 49.4 secs, and the 4x400m team of Aidan McClure, Jose Ferriera, Dennis Rainbow and Chris Cope achieved one place higher in a time of 4 mins flat.

The impressive victory achieved by the women’s 4x400m quartet at the end of the meeting provided the icing on the cake for the ecstatic Boston and District AC team who had produced their best result of the season.