BADAC’s personal bests

A NUMBER of Boston and District Athletic Club representatives produced personal best performances in the third of this season’s North of England League matches at Rotherham on Sunday.

Despite the cool and blustery conditions, there were some good performances from a depleted squad of Gold Tops.

As in most of the North of England matches recently, Boston & District AC started the track programme with two victories in the 400m hurdles event.

Sam Johnson recorded a personal best 61.4 secs for first place and Chris Cope made it a clean sweep, clocking 61.7 secs for a maximum points contribution from the event.

Continuing the success over the barriers in the 110m hurdles, Josh Wattam pressed the race winner right through the finish line, clocking 17.1 secs in second place.

Chris Cope won the B competition in 19.7 secs.

In field, Stacey Worth contributed most points by claiming second positions in the women’s discus (22.86m) and shot (8.50m).

Becky Locking’s leap of 4.35m in long jump earned her second position and, in shot, her putt of 7.14m added a third place to her achievements.

Josh Wattam’s leap of 5.84m earned him second place in the men’s long jump.

And by clearing 1.70m in the high jump, Aidan McClure secured third position in the A contest.

In support, Sam Johnson went over 1.50m to claim second place in the B high jump competition.

The BADAC representatives in the men’s 200m sprint both crossed the line in third.

Josh Wattam recorded 23.6 secs in the A race and Sam Johnson clocked a PB of 24.4 secs in third position in the B event.

Josh Maund made an impact in the 800m, recording 2 mins 08.8 secs in third place in the A event.

He added fifth-place points in the 400m, finishing his lap in 57.9 secs.

Alex Tilley was fifth in the B 400m (60.4 secs), eighth at the end of the 3,000m steeplechase (12 mins 48.4 secs).

He added value in the triple jump, finishing fourth (11.18m) and coming sixth in shot (7.12m).

Chris Cope recorded 11 mins 59.3 secs for fifth position in the 3K steeplechase and 4 mins 42.7 secs for eighth place in the 1,500m A race.

He claimed sixth place in the B Javelin with a throw of 19.67m.

Captain Aidan McClure contributed a considerable number of points - finishing 11th in the 1,500m (5 mins 09.0 secs), sixth in the 5,000m ( 20mins 40.8 secs), sixth in the A javelin (21.46m) and fifth in the A 800m (2mins 15.8 secs).

Josh Maund achieved 5.14m in shot for sixth place in the B contest.

Paul Porter succeeded in raising a large number of points through discus (14.48m), hammer (12.48m), long jump (4.89m) and triple jump (10.04m).

Paul joined Josh Maund, Alex Tilley and Sam Johnson to record 51.1 secs for sixth place in the men’s 4x100m relay.

Rebecca Locking had a good day, clocking 13.9 secs in the 100m A race to secure fifth place.

Emma Penniston was fourth over 800m in 2 mins 45.1 secs, sixth in the 3,000m (12 mins 20.1 secs) and eighth in the 1,500m (5mins 42.0 secs).

In the men’s 100m, Josh Wattam was sixth in the A event, recording 11.8 secs and Paul Porter clocked 13.2 secs in eighth position in the B race.

Eighth place in the longest race on the programme, the 5,000m, went to Owen Msimango (21 mins 24.6 secs).