Big win sees Shodfriars close in on top spot

Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan
Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan

There was a big 8-0 win for Shodfriars 20 in the Boston Snooker League’s Snooker Farm Super League.

They beat BSC 12 to move closer to the top spot. Tom Hill returned to action and beat Simon Wood while Darren Christian kept up his good form beating Graham Day. Carl Rowe recorded a surprise draw against Alan Peck and Joe Welch beat Ian Satchwell.

BSC 1 were held to a draw by BSC 2. Wayne Dent and Danny Newton drew, Grant Marshall beat Sean Swinburn, Graham Cripsey then beat Gary Charlton and Craig Fitter and Lee Ford drew.

BSC 3 beat BSC 13 6-2. Adam Cartwright got the 13’s only points, beating Chris Ellis. Neil Hutson, Nigel Robinson and Andy Swan then beat Craig Elding, Mario Richards and Adam Brackenbury respectively.

BSC 4 beat BSC 19 6-2. Dan Horgan beat Luke Christian, both game decided on the black, Craig Lee beat Robin Alexander, James Shaw and Nick Harwood then drew, as did Barry Cox and John Neary.

Breaks: T. Hill 60, C. Rowe 59, G. Cripsey 57, 35,33, C. Fitter 36.

In the Lincolnshire Handyman Premier League, BSC 10 went back to the top of the league beating Cons 1 6-2. Dan Burt drew with Charlie Rolfe, Rick Ladds beat Paul Revell, Carl Baily drew with Paul Goodacre and Perry Pagden then beat Des Forbes.

Cons 2 beat Shodfriars 3 6-2. Keith Carrington and Jim Ely drew, Gary Middleton beat John Vines, Dale Sawer beat Richard Crunkhorn and Dave Whyler and Colin Woodcock drew.

BSC 9 beat BSC 11 5-3. Carl Manning beat Jamie Brinkley while Rob Johnson, Chrissy Allwood and Paul Raymond all drew against Steve Sharp, Julian Furnell and Louis Wong.

Breaks: D. Burt 36, 29, D. Sawer 22, C. Manning 22, 21.

In the Cotts Builders and Contractors Division One, BSC 16 stay in second place, five points behind BSC 5 with two games in hand after beating Kirton 1 5-3.

Dave Cutting remains unbeaten, this week beating Ian Parnell. Stan Matthews beat Kev Lymer, Andy Lawrence and Brian Stephenson drew and Brett Skinner lost to Wayne Burton.

Cons 5 beat BSC 6 5-3. Nathan Yardley and Gordon Russell drew, Bill Spooner beat Paul Argyle, Alan Yardley then beat Connor Charlton and Mike Deal pulled two back for the 6, beating Derick Wood.

BSC 7 recorded a much-needed win by beating Cons 4 5-3. Kev Hirst beat S. Richardson, Craig Churchman and Dave Nundy drew, Adam Gurton beat Lee Clayton and J.Traves then beat A. Bird.

Breaks: D. Cutting 31, 22, 20, S. Matthews 25.

The Sam Dawson Building Services Division Two saw BSC 15 beat West End 5-3. Jamie Rushin beat R. Mason, Dave Cartwright and D.Green drew, C. Mason then beat Stu Holland and Ian Russell then beat M. Woods.

Cons 3 beat Graves Park 5-3. Scot Gary beat J. Hodgson, M. Hodgson beat Rob Carter, Dan Johnson beat Ged Hall and G. Johnson drew with J.Clarke.

Breaks: M. Hodgson 24, J. Rushin 20.