BSC 1 up to second in snooker league

Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan
Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan

In the Boston Snooker League’s Drury’s Estate Agents Super League, BSC 1 moved into second place with a convincing 7-1 win over Cons 1.

Craig Fitter beat Bob Clark, Bren Bowman beat Paul Goodacre, Graham Cripsey beat Paul Revell and Sean Swinburn and Paul Tether drew.

BSC 3 beat BSC 10 6-2. Chris Ellis and Carl Baily drew, Neil Hutson beat Nick Hanson, Nigel Robinson beat Rick Ladds, Andy Swan and Perry Pagden drew.

Shodfriars 20 beat BSC 2 as Carl Rowe and Dan Hurling drew, Tom Hill beat Gary Charlton, Joe Welch drew with Gary Marshall and Darren Christian beat Lee Ford.

BSC 13 beat BSC 4 6-2. Adam Cartwright drew with Danny Horgan, Tom Crozier drew with Paul Raymond, Shane Gray beat Ash Baines and Adam Brackenbury beat Craig Lee.

Breaks: B. Bowman 69, 41, G. Cripsey 61, 56, 47, N. Robinson 46, P. Raymond 42, N. Hutson 40, C. Rowe 35, D. Christian 33, T. Hill 31.

In the Ocean Chinese Takeaway Premier League Kirton 9 beat BSC 5 5-3.

Carl Manning beat Pete Grooby, Lathan Middleton drew with Sam Hill, Mark Ferguson beat Sam Dawson and Chrissy Allwood lost to Daley Richardson.

BSC 16 beat BSC 12 5-3. Stan Matthews versus Simon Wood, David Cutting versus Eamon Taylor and Mick Marshall versus Alan Peck were all draws before Andy Lawrence had a walkover.

BSC 11 beat BSC 8 5-3. Steve Mooney beat Shaun Dunmore but the John Sharpe-Ian Dallywaters, Luke Arons-Adam Norton and Matt Bradbury-Gary Dunmore matches were all draws.

Breaks: G. Dunmore 27.

The Cotts Builders and Contractors Division One saw Kirton 1 and BSC 15 draw 4-4.

Wayne Burton lost to Ian Russell, Kevin Lymer and Adam Gurton both drew with Dave Cartwright and Stacy Cartwright respectively and Ian Parnell beat Chris Maltby.

Cons 4 beat Shodfriars 3 5-3. S. Richardson and Gav Skinner drew, as did J. Clark and Lee Clayton with G.Snade and John Vines. Dave Nundy beat Richard Crunkhorn.

Breaks: G. Skinner 42, D. Nundy 36, L. Clayton 32.

In the Sam Dawson Building Services Division Two, Cons 3 beat BSC 6 5-3.

Scot Gray drew with Mike Deal, Rob Carter lost to Gordon Russell, D. Johnson beat Alan Traynor and Graham Johnson beat Paul Creasey.

BSC 7 beat BSC 17 5-3. Kev Hirst beat Connor Charlton, Jason Pocklington lost to Paul Leary, Chris Hirst drew with Jim Hartley and Craig Churchman beat Jimmy Birtwhistle.

West End and BSC 9 drew 4-4. D. Green lost to G. Hallgarth, C. Mason and Callum Simmons also drew as did S.Taylor and N. Cock while M. Woods beat D.Compton.

Breaks: K. Hirst 22.