Cope leads the BADAC runers home at Friskney Half Marathon

Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan
Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan

In near perfect conditions, 140 runners finished the Friskney Half Marathon road race, organised by Boston and District Athletic Club around the long established Friskney course on Sunday.

With many of the runners using the event as preparation for this year’s London Marathon, the race provided competitors with an opportunity to produce fast times and establish new personal bests.

The event did not disappoint with a large number of athletes recording their best ever half marathon times.

Race winner was Matt Pyatt (Huntingdon AC), who clocked 1 hour 14 mins 17 secs, almost two minutes ahead of the second man Ben Evison (Skegness Coasters).

BADAC’s Chris Cope was third, outsprinting two other contenders in the last 50 metres to finish in 1 hour 18 mins 16 secs.

For the host club, Jose Ferriera was 13th (1 hour 27 mins 14 secs) and Tony Tomlin claimed 92nd place (1 hour 58 mins 14 secs).

The first female finisher was Jo Isbill (Ryston Runners) who claimed the first veteran 40 women’s category trophy by finishing 35th (1 hour 35 mins 14 secs).

Three places behind was Boston’s Lucinda Pitcher (Lincoln Wellington AC) who recorded 1 hour 35 mins 35 secs and also took the Senior Women’s Trophy.

Just 61 seconds behind in 39th place was third lady Tammy Rainbow (Mablethorpe Running Club) who clocked 1 hour 36 mins 34 secs to secure the Veteran Women’s 40 runners-up Trophy.

Paul Jackson was fourth overall (1 hour 18 mins 17 secs) secured the Veteran Men’s 40 winners trophy.

Peter Duncan (Lincoln Wellington AC) won the Veteran Men’s 50 first place award (1 hour 18 mins 33 secs).

The Veteran Men’s 60 trophy went to Lincoln Wellington’s Richard Titchmarsh (1 hour 47 mins 39 secs) who was 64th overall.

The Veteran Women’s 50 category winner was Catherine Wright (Corby AC), who was 41st overall in 1 hour 38mins 19 secs.

Susan Pawson (Bushfield Joggers) was first in the 60 age group in 2 hours 14 mins 20 secs..

The male Wheelchair Race winner was Peter Downing (1 hour 39 mins 02 secs).

Lincoln Wellington AC won both the Men’s and the Women’s Combined Team Trophy.