Gold Tops impress in league action

Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan

Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan

0
Have your say

In addition to the representatives who contributed maximum points in 11 events, Boston and District AC’s senior and under 17 men and women recorded a series of good performances at the third North of England League match.

Stuart Smith achieved a personal best in winning the shot putt (12.00m) and also added further victories in discus (41.35m) and hammer (42.45m).

In javelin, a throw of 34.06m earned third place points and Stuart added value in the 100m, finishing first in the B competition (12.2 secs) and contributed to the BADAC mens’ 4 x 100m relay team, which finished second.

Mark Bridges won the triple jump (11.83m), finished second in the long jump (6.06m) and was third in the high jump (1.50m).

Mark contributed second-place points in the B 200m (27.8 secs) and ran a leg in the 4x100m relay.

Under 17 Callum Winchester-Wright performed well, reducing his 100m personal best by three-10ths of a second (11.4 secs) and taking third in the A race and the same position in the 200m A (24.3 secs).

Gaining further experience in long jump, his best leap of 5.41m earned him second in the B contest, before he made a positive contribution to the sprint relay quartet’s runners-up place.

James Roark ran in both relay teams after contributing points to the Gold Tops in 400m (fourth, 57.1 secs), 400m hurdles (first in the B race, 74.0 secs), 110m hurdles (first in the B contest, 21.9 secs) and high jump (first in the B event, 1.40m).

Chris Cope contributed a large number of points by winning the 3,000m steeplechase (11 mins 21.8 secs) and the 110m hurdles in a time of 20.1 secs, adding second positions in the 400m hurdles (66.9 secs) and the B 400m (61.0 secs). Chris earned points through fourth places in the 800m (2 mins 24.8 secs) and the B 1,500m (6 mins 33.3 secs) before running a leg in the BADAC 4x400m relay.

Owen Msimango was third in the B 800m (2 mins 38.9 secs), fifth in the 1,500m (6 mins 16.6 secs) and second in the B 3,000m steeplechase (14 mins 14.2 secs).

Veteran Tim Creese won three of the four B throws, achieving firsts in hammer (26.32m), discus (27.78m) and shot putt (8.95m) and added second-place points in the B javelin (1.59m).

In the women’s relays, both the 4x100m and 4x400m squads crossed the finish line in second position.

Isabelle Whitehead won the triple jump with a leap measuring 9.91m and secured victories in both the B 400m (68.6 secs), the B 400m hurdles (77.8 secs) and the B 1,500m (6 mins 49.6 secs) and played a prominent role in both relay performances.

Alice Flint won both the 400m (64.0 secs) and the 400m hurdles (70.6 secs) A races and also finished first in the B long jump (4.70m) before contributing to the achievements in both relays.

As well as winning the 100m hurdles (17.7 secs), long jump (5.15m), B triple jump (9.84m) and high jump (1.35m), Frances Nuttell crossed the line third at the end of the 100m.

Charlize Arundell had an excellent hammer debut, throwing a maiden 22.68m to secure first position and then finished second in shot (6.33m) and also finished third in the B 100m (15.8 secs).

Complimenting a clear victory in the 1,500m (5 mins 27.0 secs), Fallon Lafferty was third in the 800m (2 mins 26.9 secs), fourth in the 3,000m (11 mins 51.5 secs) and also finished first in both the B shot (6.16m) and the B high jump (1.15m).

Emma Penson followed an 18.99m-winning B competition hammer throw with further victories in the B 3,000m (15 mins 44.8secs) and a second in the B discus, as well as contributing to the BADAC 4x400m relay effort.

A personal best discus throw of 17.33m earned Rebecca Grice third place and she added value when she claimed the same position in both the B javelin and the B 200m.