Lucky BSC 13 in snooker league

Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan
Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan

BSC 13 beat BSC 19 5-3 in the Boston Snooker League’s Snooker Farm Super League.

Chris Ellis lost to Robin Alexander, M. Day beat Nick Harwood, Nigel Robinson and Luke Christian drew and Andy Swan then beat John Neary.

BSC 1 beat BSC 12 8-0. Sean Swinburn, Wayne Dent and Nick Savic all won with the final round a walkover.

BSC 4 beat BSC 13 6-2. Dan Horgan and Adam Brackenbury drew, Nathan Barton beat C. Elding, James Shaw and Adam Cartwright drew and Craig Lee beat Mario Richards.

Shodfriars 20 kept their slim lead at the top of the league with a 7-1 win over BSC 2. Darren Christian, Joe Welch and Carl Rowe all won while Daley Richardson and Lee Ford drew.

Breaks: C. Rowe 57, J. Welch 40, 38, 35, 32, D. Christian 37.

In the Lincolnshire Handyman Premier League, BSC 11 beat Shodfriars 3, 5-3. Steve Sharp lost to G. Snade, Jamie Brinkley drew with Richard Crunkhorn, Julian Furnell beat John Vines and the final match was a walkover.

BSC 10 extended their lead at the top of the table and maintained their 100 per cent record as they beat BSC 8 5-3. Carl Baily drew with Dave Shaw, Perry Pagden and Rick Ladds also drew with Shaun Dunmore and Adam Norton respectively while Dan Burt secured the win, beating Gary Dunmore.

BSC 9 beat Cons 2 6-2. Rob Johnson beat A. Coulam, Paul Raymond drew with Gary Middleton, as did Chrissy Allwood and Dale Sawer. Mark Ferguson then beat Keith Carrington.

Breaks: C. Baily 32, 20, A. Norton 30, D. Burt 28, D. Sawer 24, R. Johnson 23, G. Middleton 22.

In the Cotts Builders and Contractors Division One, Cons 4 beat Cons 5 5-3.

S. Richardson and Alan Haycock drew, Nathan Yardley beat J. Clark, Lee Clayton beat Bill Spooner and Dave Nundy beat Derek Wood.

BSC 6 beat BSC 7. Gordon Russell beat Mark Stafford, Dave Nundy, Mike Deal and Paul Argyle then all drew with Craig Churchman, Callum Simmons and Adam Gurton respectively.

The Sam Dawson Building Services Division Two saw BSC 14 draw with West End Bowls 4-4.

Stuart Whitaker and R. Mason drew, Logan Hazard beat D. Green, Matt Povey lost to J. Bell and Ash Baines and C.Mason then drew.

BSC 15 beat Kirton 2 6-2.

Dave Cartwright beat Dan Thompson, Jamie Rushin beat Nathan Cock, Stu Holland drew with Shaun Thompson, as did Ian Russell and Darran Jessop.

Graves Park beat BSC 17 5-3. M. Hodgson beat Paul Leary, J. Hodgson beat Jimmy Birtwhistle, Jim Hartley beat G. Hall and J. Clarke and James Leary then drew.

Breaks: J. Birtwhistle 21.