Shodfriars 20 in top snooker form

The latest local sports news.
The latest local sports news.

Can Can anyone stop Shodfriars 20?

They have now recorded 11 wins out of 11 matches in the Boston Snooker League’s Drury’s Estate Agents Super League.

This week they beat Cons 1 8-0 with wins for Carl Rowe (with a 69 break), Tom Hill, Darren Christian and Joe Welch, at the expense of Paul Goodacre, Des Forbes, Charlie Rolfe and Paul Tether.

BSC 1 beat BSC 2 6-2. Brian Cox beat Stuart Whitaker, Sean Swinburn and Gary Charlton drew, as did Craig Fitter and Grant Marshall, before Graham Cripsey beat Lee Ford.

BSC 10 beat BSC 13 5-3. Perry Pagden, Carl Baily and Rick Ladds all drew with Adam Cartwright, Tom Crozier and Shane Gray while Nick Hanson beat Adam Brackenbury.

BSC 3 beat BSC 4 5-3. Chris Ellis and Dan Horgan drew, Neil Hutson lost to Craig Lee before Nigel Robinson and Andy Swan then beat Paul Raymond and Tim Calvey.

Breaks: C. Rowe 69, G. Cripsey 57, B. Cox 34, A. Swan 32.

In the Ocean Chinese Takeaway Premier League, BSC 5 are top of the league.

They beat BSC 19 7-1 as Louis Hoyles beat Jason Burridge, Pete Grooby beat Robin Alexander, Sam Dawson and Nick Harwood drew and Daley Richardson beat John Neary.

BSC 11 beat BSC 16 7-1 and are joint leaders. Pete Manning beat Brett Skinner, John Sharpe beat Stan Matthews, Luke Arons and Mick Marshall drew and Matt Bradbury beat Dave Cutting.

BSC 12 beat BSC 8 6-2. Graham Day beat Ian Dallywaters, Eamon Taylor and Shaun Dunmore drew, Simon Wood beat Adam Norton and Alan Laws and Gary Dunmore drew.

Kirton 9 beat Cons 2 6-2. Mark Ferguson beat Keith Carrington, Jamie Moore beat Gary Middleton, Dale Sawer got the 2’s only points beating Chrissy Allwood and Carl Manning beat Dave Whyler.

Breaks: M. Bradbury 31, P. Manning 28, 22, S. Dunmore 24, D. Richardson 21, C. Allwood 21.

In the Cotts Builders and Contractors Division One, Cons 6 are top of the league and still have games in hand.

This week they drew 4-4 with Kirton 1. Matt Turner beat Kevin Lymer, Chris Spencer and Adam Gurton drew, Matt Povey lost to Wayne Burton and Liam South and Ian Parnell drew.

Cons 4 beat Kirton 5 6-2. Stuart Richardson beat Jamie Brinkley, John Clark and Steve Sharp drew, Lee Clayton beat Julian Furnell and Dave Nundy and Andy Bush drew.

Cons 5 beat Shodfriars 3 6-2. Alan Haycock and Jim Ely drew, Alan Yardley beat G. Snade, Bill Spooner and Richard Crunkhorn drew and Derek Wood beat Colin Woodcock.

Breaks A. Bush 27, M. Turner 21, 20, C. Spencer 20.

The Sam Dawson Building Services Division Two saw BSC 9 beat BSC 17 7-1 as they moved up to second place in the league.

Callum Simmons beat Connor Charlton, Nathan Cock beat Paul Leary, Gave Hallgarth beat Jimmy Birtwhistle and Stephen Cock and Jim Hartley drew.

Graves Park and Cons 3 drew. All matches were drawn between Martin Hodgson, Ged Hall, Mark Tabor, J. Clarke against Rob Carter, Scott Gray, Graham Johnson and Daniel Johnson respectively.

Breaks: M. Hodgson 26, R. Carter 24, M. Tabor 22, G. Hallgarth 20.