Snooker league’s top two draw again

Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan
Local sport from the Boston Standard, Lincolnshire: bostonstandard.co.uk/sport, on Twitter @standardduncan

The second leg of the Snooker Farm Super League’s two heavyweights saw another draw.

BSC 1 and Shodfriars 20 shared the spoils as Joe Welch beat Bren Bowman, Brian Cox and Carl Rowe drew, as did Graham Cripsey and Darren Christian, before Craig Fitter beat Daley Richardson.

BSC 2 and relegation-threatened BSC 12 drew 4-4. Ian Satchwell beat Gary Charlton, Dan Hurling and Graham Day drew, Lee Ford beat Alan Laws and Grant Marshall and Alan Peck drew.

BSC 13 reversed last week’s result to beat BSC 19 6-2. Adam Cartwright beat Luke Christian, Adam Brackenbury beat Robin Alexander, Mario Richards and Nick Harwood drew, as did John Neary and Craig Elding.

BSC 3 beat BSC 4 5-3. Chris Ellis beat John Sharp, Neil Hutson then beat Phil Groombridge, Craig Lee pulled two back for 4 by beating Nigel Robinson and Andy Swan and Danny Horgan drew.

Breaks: J. Welch 62, C. Lee 49, G. Cripsey 37, G. Marshall 32, N. Hutson 30.

In the Lincolnshire Handyman Premier League, Cons 1 beat BSC 8 5-3 to put them on the heels of league leaders BSC 10.

Shaun Dunmore beat Paul Goodacre, Paul Revell beat Steve Greensmith, Paul Tether beat Adam Norton, and Des Forbes drew with Gary Dunmore.

BSC 9 beat Shodfriars 3 5-3. Rob Johnson beat Gavin Skinner, Paul Raymond drew with G. Snade, Mark Ferguson drew with Jim Ely and Carl Manning drew with John Vines.

In the Cotts Builders and Contractors Division One, BSC 5 took top spot from BSC 16 beating them 5-3.

Sam Dawson drew with Brett Skinner, Adey Young and Dave Cutting drew, Paul Oyitch beat Paul Taylor, Sam Hill and Paul Spencer drew.

Cons 4 beat BSC 6 5-3. S. Richardson beat Gordon Russell, J. Clark beat Alan Traynor, Paul Argyle pulled two back for the 6 beating Lee Clayton and J. Traves and Mike Deal drew.

Cons 5 moved clear of the relegation zone by beating BSC 7 7-1. Derek Wood drew with J. Pocklington, followed by wins for Alan Haycock, Bill Spooner and Alan Yardley.

Breaks: P. Oyitch 25.

In the Sam Dawson Building Services Division Two, three points separate first and fifth place so the final games of season will be very interesting.

BSC 14 moved into second place by beating BSC 15, title contenders themselves, 8-0. Liam South, Will Britton, Stuart Whitaker and Ben Wrigglesworth all won.

West End bowls, also pushing for promotion, drew with Kirton Leisure 2. Roger Mason drew with Dan Thompson, J. Bell beat N. Cock, S. Cock beat M.Woods and C. Mason and G. Halgarth drew.

Cons 3, also in the title race, suffered a big defeat at the hands of bottom team BSC 17 7-1. Paul Leary beat D. Johnson, D. Russell beat Scot Gray, Jim Hartley and R. Carter drew and Jimmy Birtwhistle beat G. Johnson.

Breaks: B. Wrigglesworth 23, C. Maltby 21.