Tennis winners claim prizes

Pictured are the winners and runners-up at the Bombay Brasserie Singles League presentation.
Pictured are the winners and runners-up at the Bombay Brasserie Singles League presentation.

Boston Tennis Club’s Bombay Brasserie Singles Leagues winners and runners-up have collected their gongs at a presentation event.

Jeremy George-Jones completed the double – he not only retained his title as the winner of the Bombay Brasserie Daytime Singles League but also won the main Bombay Brasserie Singles League as well.

James Newton was runner-up in the main league, with Connall Newton named as the most-improved player.

Sue Burnett also successfully defended her title as the leading lady in the Daytime League.

James Waterfall won the award for being the most consistent player in the Daytime League.

Junior awards in the Bombay Brasserie Leagues were presented to Thomas Hull, the Yellow Ball League winner, and runner-up George Wookey.

In the Green League, Harvey Vickers and Thomas Piggins were the winner and runner-up.

Isabel Wookey and Paul Aranin were the winner and runner-up in the Orange Ball League.

The Red Ball League was won by Jacob Felipes, with James Gedney as the runner-up.

Club captain Richard Tupper presented the players with their trophies.

Matches have begun in the Lincolnshire Slazenger Doubles League.

The newly-promoted Ladies’ Second team had a win in the team’s first Division One match, beating Woodhall Spa 6-3.

The team was Catherine Ellis, Helen Duckett, Rachel Gedney, Claire Smith, Clare Coghlan and Mary Smura.

Boston Men’s Fifths, competing in Division Three, beat Bourne Seconds 5-4.

A shaky start saw Sev Smura, Joe Parla, Jaimie Woods, David Makins, Mickey Audus and Toby Collett trail 1-2 after the first round, but they drew level at 3-3 following the second round and then gained the two rubbers that gave the team the win.

The Fifths also faced Boston’s Sixth team and won 9-0.

This time Jeremy George-Jones, Jake Sherrick and Richard Tupper joined Mickey Audus, David Makins and Sev Smura for the Fifths whilst the Sixths had Robert Smith, Bill Burnett, Simon Beardsley, Terry Mastin, Charles Tupper and Maurice Lawrence in action.

The Sixth team, but with Richard Cozens in place of Simon Beardsley, missed out to Horncastle in an earlier match.